мај
месец
математике
Ваљево, 08 - 31.05.2012.
Пре осам стотина година, jедан од првих европских математичара, у своjе доба познат као Леонардо из Пизе, а у математичкоj историjи запамћен као Фибоначи, покушао jе да израчуна на колико ће се парова размножити зечеви у оближњем пољу.
Током маја месеца откуца 2.678.400 секунди. За то време на Земљи се роди 10.713.600 беба. У земљу удари више од 200.000.000 громова, али тек око 1000 њих погоди човека. У међувремену, ишчезне 5000 живих врста.
Музички тон какав производе клавир, виолончело или саксофон увек представља сложену звучну појаву. У његовом звуку садржани су такозвани аликвотни тонови. Њих не разабирамо слухом као самосталне, већ као боју основног тона. Но, они су ту и могу се разложити такозваном Фуријеовом анализом звучног таласа на све могуће фреквенције. Испоставља се да се фреквенције ових тонова односе према основном тону у размери 1:2:3:4:5:6:7:8:9 итд.
Хармонограф је направа која ствара јединствена и визуелно упечатљива уметничка дела – личне и аутентичне записе клатна по папиру. Посетиоци манифестације Мај месец математике имају прилику да цртају помоћу хармонографа са два клатна, производећи „научне“ слике. До њих се долази слагањем гибања, односно фреквенција кретања клатана хармонографа. Мењањем дужине клатна мења се и однос фреквенција, чиме се на крају добија и друкчија слика.
Да ли сте некада играли елиптични билијар? Ако на билијарском столу у облику елипсе ударате билијарску куглу која стоји на белој тачки, она ће након одбијања о мартинелу, и то на било ком месту, увек упасти у рупу. Ако не верујете, покушајте више пута. Није реч о почетничкој срећи, нити о вашој вештини или таленту за билијар, већ у математичким особинама елипсе.
У једној варијацији познате кинеске изреке бесконачност је „коцка без страна“. Ако сте покушали да сложите чувену Рубикову коцку, можда сте, у очајању да дођете до решења, помислили како је број начина на који се њена 54 разнобојна квадратића могу поставити – бесконачан.